” Sve ovisi o protuprijedlogu Vlade, odnosno Ministarstva zdravstva vezano uz uredbu o koeficijentima. Članovi su rekli svoje”, kaže predsjednica sindikata Renata Čulinović-Čaić.
U rezultatima ankete vodstvo sindikata piše da “nakon što Vlada da svoju konačnu ponudu hrvatskim liječnicima, bit će predočena s jasnim tumačenjem što ona donosi kojoj skupini i još jednom će zamoliti da se izjasne hoće li stupiti u štrajk”.
“Bez obzira na smjer događaja, jedno je sigurno: zaštitit ćemo dostojanstvo svojeg poziva, svoje obitelji i sebe”, pišu članovima.
Čulinović-Čaić navodi kako su rezultati ankete bili očekivani te da je slična anketa provedena lani u organizaciji Hrvatske liječničke komore sa sličnim odazivom.
”Naravno, sve moramo prodiskutirati s udrugama i Komorom, koji su naši partneri, ali jasno je da štrajk može pokrenuti samo sindikat”, pojašnjava Čulinović-Čaić. Dodaje da očekuje poziv ministra Vilija Beroša na sastanak.
Ako protuprijedlog ne bude prihvatljiv, kreće se u zakonsku proceduru. ”Trebaju se sastati Glavni odbor, Skupština… zapravo, svi zakonski koraci. No, nećemo sada u detalje jer se još nadamo da će Vlada shvatiti da se samo borimo za dostojanstvo i zdravstveni sustav, naravno i za pacijente”, zaključuje Čulinović-Čaić.
Osim liječničkog sindikata, i Sindikat medicinskih sestara i Samostalni sindikat zdravstva i socijalne skrbi očekuje od Vlade odgovor na njihove primjerbe u vezi s koeficijentima. S obzirom na to da ni sestre i ostali djelatnici u zdravstvu nisu zadovoljni, nije isključeno ni da bi se oni mogli pridružiti kolegama liječnicima, piše novinarka Jutarnjeg lista Ivana Krnić.
Nakon što se članstvo Hrvatskog liječničkog sindikata (HLS) u 89 posto izjasnilo za štrajk ako se ne dogovore s Vladom oko koeficijenata, ministar zdravstva Vili Beroš izjavio je u utorak kako vjeruje da do štrajka neće doći jer se i dalje razgovara o potrebi izmjene koeficijenata.
“Već duži period razgovaramo o svim nelogičnostima i potrebama izmjena koeficijenata. Mi i dalje razgovaramo sa sindikatima, ja sam vječni optimista i vjerujem da ćemo se dogovoriti”, rekao je Beroš prilikom obilaska obnove KBC-a Sestre milosrdnice.
Pritom će, kazao je, napraviti sve u okviru mogućeg, odnosno državnog proračuna izvan čijeg se okvira ne može. A ako do štrajka dođe zadatak će mu biti adekvatno organizirati odvijanje zdravstvene zaštite, poručio je.
HLS je izvijestio da je proteklih dana proveo anketu o spremnosti svojih članova na štrajk a rezultati pokazuju premoćno opredjeljenje za štrajk od čak 89 posto.
“To je očekivana reakcija hrvatskih liječnika na događaje proteklih tjedana, mjeseci i godina – odugovlačenje u rješavanju problema na koje liječnici ukazuju već više godina, dezinformirajuće i difamirajuće kampanje o navodnim plaćama hrvatskih liječnika u javnosti, pokušaje zakulisnog razjedinjavanja krovnih liječničkih udruga”, smatraju u HLS-u.
Kažu kako su dovedeni pred zid te moraju imati spremne sve opcije za slučaj da se ne postigne dogovor s Vladom, kako bi se spriječio odlazak liječnika u inozemstvo i u privatne ustanove.
”Svojim sugrađanima poručujemo da ćemo, kao i uvijek, biti ovdje za njih u svim kritičnim, po život opasnim situacijama. Mi, liječnici, želimo liječiti, a ne štrajkati, ali ako će biti potrebno, spremni smo zaštiti dostojanstvo svog poziva, svoje obitelji i sebe“, poručila je predsjednica HLS-a Renata Čulinović-Čaić.