Aromatične kupke za zdravlje i ljepotu i protiv stresa

Nakon napornoga dana, bilo provedenoga na poslu, ili u obiteljskim aktivnostima, zacijelo najugodnije i najjednostavnije rješenje oslobađanja od napetosti i stresa je- aromatična kupka. Jer, ona će nahraniti vaše tijelo i duh, okrijepiti ga i ponovno vam ''napuniti baterije''.

Da biste sebi priuštili taj užitak, dovoljno je upotrijebiti samo nekoliko sitnih detalja, koji će vašu ''običnu'' kupaonicu pretvoriti u pravi kućni SPA i oazu mira. Prigušena svjetla, nekoliko svijeća, lagana, umirujuća glazba, čaša vina, ili šalica čaja, dovoljni su da barem nakratko pobjegnete od svih problema i vanjskoga svijeta, piše francuski portal za ljepotu i mode Elle.

Savršena eterična ulja za početak ugođaja

Topla kupka s eteričnim uljima može biti najjednostavniji i najučinkovitiji aromaterapijski tretman. Ovisno o tome koje eterično ulje odaberete, ta će kupka biti puno više od relaksirajućeg tretmana. Eterična se ulja, naime, apsorbiraju putem kože hraneći je, dok istodobno inhaliranje njezinih biljnih aroma stimulira mozak, blagotvorno djeluje na zdravlje i popravlja raspoloženje.

Pravilna uporaba ulja za kupku

Kada pripremate aromaterapijsku kupku, eterična ulja nije dovoljno samo dodati u kadu, poput gela za tuširanje, zato jer će ulje ostati plutati na površini vode pa će se zalijepiti na kožu, što može prouzročiti iritaciju. Kako biste to izbjegli, najprije ih rastopite u nekom prirodnom emulgatoru, tvari prijemčivoj i za ulje i za vodu, a to može biti: sojino, ili zobeno vrhnje, mlijeko, jabučni ocat, med, ili morska sol. No, ako imate izrazito osjetljivu kožu, ili nikada niste iskušali određeno ulje, najprije ga testirajte na malom dijelu kože, najbolje nadlaktice.

Odaberite eterična ulja, ali najviše tri različita pa stavite u toplu kupku nekoliko kapi od svakoga; najbolje je da po mirisu osjetite koja vam kombinacija najviše odgovara, a zatim ih dodajte u emulgator. Dobro promiješajte sve sastojke pa dobivenu smjesu umiješajte u kadu, prethodno napunjenu s 36-37 stupnja zagrijanom vodom. U kupki uživajte oko 20 minuta, maksimalno pola sata.

Neka sva čula uživaju…

Za pozitivne misli: Uzmite citrusna eterična ulja, poput petit grain gorke naranče, ili mandarine. Jednako djelovanje imat će i lavanda, bergamot, geranij i limunska trava.

Za pomlađivanje kože:  Kupka obogaćena eteričnim uljem palmarose potiče regeneraciju i pomlađuje, dok ulje ružinog drva regenerira i hidratizira suhu i zrelu kožu. Za dodatni njegujući efekt, u kupku dodajte žličicu, najviše dvije bademovog, ili nekog drugog biljnog ulja, odabranog prema tipu kože.

Protiv upale mišića: Kada trebate dozu revitalizacije i pomoć za bolne, istegnute mišiće, najbolja je kupka s uljem ružmarina, ili lovora.

Za detoksikaciju:  Ako kupku koristimo u ovu svrhu, onda treba uzeti drvenasta ulja, poput cedra atlaskog, ili himalajskog, jer ona u kupki djeluju na pokretanje limfe i izbacivanje viška tekućine iz organizma, a detoksikaciju potiče borovica, grejp, ili ruža geranij.

Protiv infekcije dišnih putova: Topla kupka od čajevca, ili eukaliptusa, smanjuje viskoznost sluzi u dišnom sustavu te ima snažno antibakterijsko i antivirusno djelovanje.

Za bolju cirkulaciju:  Za rješavanje ovoga problema, najučinkovitije je korištenje eteričnih ulja đumbira, ružmarina, ili lavande.

Za osjećaj egzotike:  Želite li se osjećati kao na čarobnom i mističnom Orijentu, taj ćete osjećaj izazvati uporabom eteričnih ulja cimeta, sandalovine, ili mošusa.

Za parove i zaljubljene:  Senzualna kupka koja će potpiriti strasti postiže se eteričnim uljima ylang ylanga, sandalovine, ili bergamota. Nisu li sve ove blagodati aromatičnih kupki dovoljan razlog da ih sebi priuštite pola sata do sat vremena, barem jednom tjedno? A toliko ćete vremena ipak pronaći za sebe…

TAGOVI