Iako se hijaluronska kiselina prirodno nalazi u koži, zglobovima i vezivnom tkivu, starenjem njezina količina u organizmu počinje opadati. Zato je već u srednjim 20-im godinama potrebno početi koristiti proizvode s hijaluronskom kiselinom kako bi održali optimalnu vlažnost u koži i time spriječili prerano starenje uzrokovano prirodnim isušivanjem kože.
Za što se koristi hijaluronska kiselina?
Riječ kiselina u kozmetičkom svijetu najčešće se povezuje s kemijskim pilinzima kao što su AHA i BHA kiseline. Hijaluronska kiselina pripada drugoj skupini aktivnih sastojaka, hidratorima, a njezino je glavno svojstvo intenzivno vlaženje kože.
Hijaluronska kiselina jedan je od omiljenih aktivnih sastojaka u borbi protiv starenja kože. Ona ima sposobnost vezivanja vode čime hrani stanice kože i umanjuje pojavu finih linija i bora.
Kako koristiti hijaluronsku kiselinu?
Hijaluronsku je kiselinu moguće pronaći u raznim kozmetičkim preparatima. S obzirom na to da svojim djelovanjem zadržava vlažnost u koži, najčešće se nalazi u proizvodima koje nije potrebno ispirati, poput krema za lice, seruma i losiona.
Nekoliko kapi seruma potrebno je umasirati u vlažnu kožu i zatim nanijeti hidratantnu kremu. Upravo će hidratantna krema povrh hijaluronske kiseline ‘’zaključati’’ vlagu u kožu.
Samim korištenjem hijaluronske kiseline na suhoj koži bez korištenja hidratantne kreme, hijaluronska se kiselina neće dobro apsorbirati u kožu stoga može doći do kontra efekta, odnosno isušivanja kože.
Nuspojave
S obzirom na to da ljudsko tijelo prirodno proizvodi hijaluronsku kiselinu, ona se smatra sigurnom za korištenje kod gotovo svakog tipa kože, piše portal za zdraviji i sretniji život Centar zdravlja.
Alergijske reakcije na hijaluronsku kiselinu su iznimno rijetke, stoga je mogu koristiti osobe koje imaju masnu, osjetljivu, suhu, normalnu i mješovitu kožu.
Najveću korist od hijaluronske kiseline imat će dehidrirana koža kojoj je potrebna dubinska hidratacija.