Publikacija Udruge Djeca susreću umjetnost, objavljena u povodu Svjetskog dana zdravlja, objedinjuje dvije faze provedbe istraživanja provedenog 2023., europsku dimenziju provedenu na razini partnerskog konzorcija (Italija, Slovenija, Španjolska, Belgija, Švedska i Hrvatska) te na razini Hrvatske.
“Rezultati i zaključci predstavljaju vrijedan izvor informacija o potrebama publike sedme umjetnosti — djece i mladih u ranjivim situacijama, prvenstveno hospitalizirane djece i mladih kao i metoda njihovog uključivanja u zdravstvenim ustanovama”, ističe se u priopćenju.
Među ostalim, pokazalo se da što je veća emocionalna uključenost i pozornost gledatelja, veći je užitak koji rezultira; da je zajedničko iskustvo gledanja, u razrednoj skupini ili povremenoj maloj grupi, privlačnije i korisnije od pojedinačnog ili obiteljskog gledanja te da su doživljaj emocija i učenje nečeg novog dva iskustva koja su značajno povezana s ukupnim zadovoljstvom, posebno kada omogućuju razmjenu ideja i mišljenja s drugima.
Detektirane su i aktivnosti kojima će obogatiti desetogodišnje iskustvo poticanja filmske pismenosti, ljubavi prema filmu kao i obogaćivanja bolničkih dana hospitaliziranoj djeci i mladima.
Među njima su povećanje offline aktivnosti na bolničkim odjelima, poticanje zajedničkog gledanja filmova ti razmjene mišljenja kao i raznih radionica te kombiniranje korištenja filmske umjetnosti u zabavne i didaktičke svrhe.
Edita Bilaver, predsjednica Udruge Djeca susreću umjetnost, rekla je kako zahvaljujući prilici za provođenjem ovakvog sveobuhvatnog istraživanja ta udruga kroz program Sedmi kontinent i projekt Film u bolnici, nastavlja pružati još snažniju podršku hospitaliziranoj djeci i mladima, širiti filmsku magiju u bolnicama diljem zemlje te razvijati filmske programe i u novom desetljeću inkluzivnog rada.
Udruga je započela s provedbom projekta ‘Film u bolnici’ na odjelima zagrebačkih bolnica 2014. godine, a danas se putem filmubolnici.org provodi u više od 20 bolnica diljem Hrvatske kao dio pan-europskog projekta koji se od 2018. godine provodi u osam zemalja.
Besplatan je za sve male pacijente i omogućuje pristup biranoj bazi filmova, edukativnom i interaktivnom sadržaju, sudjelovanje na Zoom radionicama te susrete s filmskim profesionalcima, učenje i kreativne razgovore.